Miło nam poinformować, że właśnie rozpoczynamy cykl wyjątkowych szkoleń dla bibliotekarzy, animatorów kultury, pracowników świetlic, przedstawicieli organizacji pozarządowych i innych osób, prowadzących zajęcia z dziećmi w wieku 5-10 lat. Jeśli chcesz dowiedzieć się czym jest teatrzyk kamishibai (紙芝居) i jak można wykorzystać go w bajkowej edukacji globalnej, serdecznie zapraszamy do udziału!

DLA KOGO?

Jeśli pracujesz w bibliotece, świetlicy (szkolnej, środowiskowej, szpitalnej), domu kultury, domu dziecka, organizacji pozarządowej lub w innym miejscu, w którym prowadzisz zajęcia z dziećmi w wieku 5-10 lat i chciałbyś wzbogacić swoje zajęcia o tematykę globalnych współzależności, to nasze szkolenie jest dla Ciebie. Uwaga: szkolenie NIE jest przeznaczone dla nauczycieli.

O CZYM?

Podczas szkoleń dowiesz się m.in.:
  • czym jest edukacja globalna?
  • jak w przystępny sposób opowiadać dzieciom o globalnych współzależnościach oraz o problemach i wyzwaniach współczesnego świata?
  • jak kształtować u dzieci etyczne postawy wobec mieszkańców innych części świata?
  • jak można wykorzystać kamishibai – tradycyjną japońską technikę teatru obrazkowego – w zapoznawaniu dzieci z tematyką globalną?
JAKIE SĄ KORZYŚCI DLA UCZESTNIKÓW?

Po pierwsze oczywiście nowa wiedza i umiejętności. A poza tym: uczestnicy szkolenia otrzymają pakiet, składający się z kartonowego teatrzyku do prezentowania opowieści kamishiabi oraz trzech bajek, przygotowanych i wydanych specjalnie na potrzeby projektu:
  • azjatyckiej opowieść o dostępie do edukacji - „Szkoła Czi-Tam” Joanny Mueller z ilustracjami Jagi Słowińskiej
  • afrykańskiej opowieść o dostępie do wody - „Po drugiej stronie gór” Anny Onichimowskiej z ilustracjami Marianny Sztymy
  • opowieści o lasach i ich wycinaniu z Puszczą Białowieską i Amazońską w tle - „Nowy dom rysia Rudka” Tomasza Trojanowskiego z ilustracjami Agnieszki Antoniewicz
Każdy uczestnik otrzyma także
  • broszurę, z której dowie się czym jest kamishibai i jak edukować przy pomocy teatrzyku
  • książkę ze scenariuszami warsztatów globalnych
  • płytę z interkatywnymi grami edukacyjnymi dla dzieci
  • zaświadczenie o udziale w szkoleniu
Przewidujemy także słodko-kawowy poczęstunek, złożony z produktów z certyfikatem Sprawiedliwego Handlu.

ZGŁOSZENIA

Zgłoszenia przyjmujemy poprzez elektroniczny formularz

SZKOLENIA ODBĘDĄ SIĘ W:
  • ŁODZI - 14 grudnia w godz. 13:00-16:00 w Ośrodku Działań Ekologicznych "Źródła" (ul. Zielona 27)
  • KATOWICACH - 15 grudnia w godz. 15:00-18:00 w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej (ul. Francuska 12)
  • WARSZAWIE - 16 grudnia w godz. 16:00-19:00 w Domu Ukraińskim (ul. Zamenhofa 1) lub 17 grudnia w godzinach 12:00-15:00 w Muzeum Etnograficznym (ul. Kredytowa 1)
  • KRAKOWIE - 16 grudnia w godz. 9:00-12:00 w Nowohuckiej Bibliotece Publicznej - filia nr 8 (Os. Bohaterów Września 26) lub 17 grudnia w godz. 8:30-11:30 w Pogórskiej Bibliotece Publicznej (ul. Teligi 24)
  • GDAŃSKU - 17 grudnia, w godz. 11:00-14:00 w Bibliotece Głównej (Targ Rakowy 5/6)
Szkolenia są częścią projektu "Edukacja globalna dla najmłodszych", prowadzonego przez Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Spraw Zagranicznych (program polskiej pomocy rozwojowej).