Leśne szkoły dla najbardziej aktywnych szkół

Drodzy nauczyciele, nauczycielki i uczniowie! Bardzo dziękujemy za Wasze zaangażowanie w dzikie warsztaty. Dziękujemy za wszystkie sprawozdania - pomysły, którymi się podzieliliście, słowa od serca opisujące jak ważne było to dla Was i dzieci doświadczenie, dziękujemy za energię włożoną w samodzielną kontynuację dzikich warsztatów i zapał do wykorzystania tych doświadczeń w przyszłości. Otrzymaliśmy aż 80 sprawozdań, a do udziału w leśnej szkole mogliśmy wybrać tylko 10 klas…

Oto lista nagrodzonych w konkursie klas - gratulujemy dzieciom i wychowawczyniom!

  • Szkoła Podstawowa w Biskupicach, klasa 5 - p. Aldona Partyka
  • Szkoła Podstawowa nr 5 w Kwidzynie, klasa 2b - p. Anna Kurpiewska
  • Szkoła Podstawowa w Rzykach, klasa 6 - p. Alicja Kołodziejczyk
  • Zespół Szkół w Kłobii klasa 6 - p. Emilia Bykowska
  • Szkoła Podstawowa Sióstr Urszulanek nr 159 w Krakowie, klasa 5b – p. Monika Bonna
  • Szkoła Podstawowa nr 43 w Krakowie, klasa 5b - p. Marzena Mazurek
  • Zespół Szkół nr 8 w Żorach, klasa 5b - p. Paulina Orawska-Kaczmarczyk
  • Samorządowa Szkoła Podstawowa w Gościcinie, klasa 4a - p. Dorota Dopke
  • Publiczna Szkoła Podstawowa 3 w Żaganiu, klasa 3 - p. Anna Krych
  • Szkoła Podstawowa w Przeźmierowie, klasa 5e - p. Paulina Dulat-Sawicka

Leśne szkoły odbędą się we wrześniu i październiku 2015 r, potrwają 5 dni i prowadzone będą przez doświadczonych trenerów edukacji ekologicznej. Nasze stowarzyszenia od ponad 10 lat zajmuje się organizacją Bardzo Zielonych Szkół - wyjazdów z intensywnym programem ekologicznym - Leśne Szkoły będą dla nas wspaniałym wyzwaniem i okazją do pracy z najfajniejszymi, najbardziej ciekawymi świata, otwartymi, ambitnymi i pomysłowymi dziećmi.

Wyjazd będzie kontynuacją i rozwinięciem wcześniejszych zajęć. Pojedziemy do: Podlesic, Dusznik-Zdroju, Zawadki Rymanowskiej lub Rybebłot, gdzie będziemy wspólnie obserwować, poznawać, stawiać tezy, szukać odpowiedzi na nurtujące pytania, podglądać zwierzęta, słuchać dźwięków przyrody, uczyć radzić sobie w lesie, a przede wszystkim dobrze się bawić.Leśne szkoły już za nami


Wywiązała się spontaniczna zabawa w turlanie ze stoku. Patrzenie na dzieci, które jak jeden mąż, z okrzykami radości, staczały się po wilgotnej trawie - wolne, niestrofowane przez dorosłych, nie zwracające uwagi na to czy się zabrudzą i co powiedzą inni - napełniło mnie ogromną radością i dumą, że dałyśmy im ku temu okazję. Było to widoczne jak na obrazku: dzieci potrzebują wolności, przestrzeni i swobody, aby czuć się szczęśliwe. Poczucie radości jest podłożem do zdobywania wiedzy, do tego, żeby im się chciało - być, działać, poznawać… - tak Kasia, trenerka Ośrodka Działań Ekologicznych "Źródła", pisała o swoich zajęciach podczas leśnej szkoły w Podlesicach, która odbyła się w ramach projektu "W dziką stronę". W leśnych szkołach wzięło udział 10 klas z różnych zakątków Polski, wyróżnionych w konkursie organizowanym w ramach projektu. Zajęcia prowadzili "dzicy trenerzy", którzy postawili na swobodne przebywanie w naturze, dając dzieciom szansę do przeżywania, odczuwania i budowania więzi z przyrodą.

Leśne szkoły odbyły się w pięknych przyrodniczo miejscach, z dala od cywilizacji - trwały po 5 dni, a dzieci - ku radości trenerów, co dzień z niesłabnącym entuzjazmem reagowały na hasło „idziemy do lasu”! Uczestnicy leśnych szkół budowali szałasy, uczyli się rozpalać ogień, zbierali dzikie jadalne rośliny, poznawali ślady i tropy zwierząt, uczestniczyli w podchodach i nocnych wyjściach do lasu, wspinali się na bele z sianem, budowali konstrukcje z naturalnych elementów, doili kozy, a nawet realizowali się artystycznie. W trakcie pobytu był czas na energiczne zabawy na świeżym powietrzu, ale też wyciszające „siedziska”, podczas których dzieci w spokoju obserwowały i wsłuchiwały się w dziki świat. Wspólnym mianownikiem wszystkich leśnych szkół było doświadczanie przyrody na różne sposoby, co dawało dzieciom wiele radości, choć czasem stanowiło dla nich wyzwanie i wiązało się z przezwyciężaniem własnych słabości i lęków. Zajęcia angażowały wszystkich uczniów, dawały im okazję do pokazania się z zupełnie innej strony niż na co dzień w szkole. To najlepsza wycieczka do lasu na jakiej byłem, powinno być więcej takich akcji, nigdy tego nie zapomnę - komentowały dzieci na zakończenie.

Leśna Szkoła w Dusznikach Zdroju - SP 3 w Żaganiu
Leśna Szkoła w Rytych Błotach - SP w Przeźmierowie


Szczegółowy program każdej szkoły wyglądał trochę inaczej i dostosowany był do charakteru grupy oraz wcześniej realizowanych warsztatów - leśne szkoły były bowiem uwieńczeniem cyklu pięciu kilkugodzinnych zajęć w terenie, prowadzonych przez "dzikich trenerów" i nauczycieli, którzy zgłosili swoje klasy do projektu. Jednocześnie były one nagrodą dla najbardziej zaangażowanych klas, wybranych spośród 139 biorących udział w projekcie. Leśne szkoły odbyły się w Rytebłotach, Zawadce Rymanowskiej, Podlesicach i Dusznikach – Zdroju, we wrześniu i październiku. Mamy nadzieję, że warsztaty i leśne szkoły zachęciły dzieci i nauczycieli do spędzania więcej czasu w przyrodzie. Projekt „W dziką stronę”, realizowany przez Ośrodek Działań Ekologicznych „Źródła”, dofinansowany jest z funduszy EOG. Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie: www.eko.edu.pl Podczas jednej z leśnych szkół zrealizowany został filmik – zobaczcie jak było fajnie!